Robienie zdjęć nocą to nie tylko szansa na ciekawy efekt ale także możliwość stworzenia bardzo wymownej fotografii w nietypowym klimacie. Oczywiście, niezbędny do tego jest dobry pomysł i odpowiednie przygotowanie techniczne. Mając spełnione te dwa warunki można przystąpić do realizacji swojego wspaniałego planu. Jego wyniki natomiast potrafią bardzo zaskoczyć. Jak zatem przygotować się do takiej nocnej fotografii?

Na początek wiedza

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaka jest specyfika robienia zdjęć nocą. Dlaczego na pewne rzeczy trzeba zwrócić uwagę a na inne nie. Co może pomóc w zrealizowaniu dobrego zdjęcia nocnego? Jakie warunki zewnętrzne muszą być spełnione, jakie źródła światła wykorzystać i z drugiej strony, jaki sprzęt należy użyć podczas fotografowania. Wiadomo bowiem, że zdjęcie powstaje poprzez wpuszczenie odpowiedniej ilości światła na materiał światłoczuły. Jeżeli tego światła będzie za mało – zdjęcie będzie niedoświetlone, ciemne, a szczegóły będą niezauważalne. Nocny plener cechuje się właśnie małą ilością światła, dlatego należy zadbać o jego odpowiednie uzupełnienie oraz wykorzystanie tego, które już w plenerze się znajduje. Będą przy tym potrzebne również różne sprzęty i elementy wyposażenia, które pozwolą na uzyskanie pożądanego efektu.

Wyposażenie nocne

Na nocny plener należy zabrać ze sobą kilka przydatnych i użytecznych rzeczy. Z całą pewnością przyda się nam statyw. Nocne zdjęcia wymagają długiego czasu naświetlania. Przy robieniu zdjęcia „z ręki” w takich warunkach, istnieje ryzyko, że zdjęcie będzie poruszone. Statyw temu zapobiega. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry i samowyzwalacz i zdjęcie będzie dokładnie takie jak chcemy, bez nieprzewidzianych okoliczności.
Drugim elementem obowiązkowym powinien być światłomierz punktowy. Pozwala on określić, jaka ilość światła jest nam dodatkowo potrzebna by doświetlić fotografowany obiekt. Na podstawie podanych przez niego wskazań można uzyskać prawidłowy efekt. Na pewno trzeba zabrać ze sobą również lampę błyskową. Będzie ona dodatkowym źródłem światła wszędzie tam, gdzie będzie nam ono potrzebne. W niektórych sytuacjach bez lampy błyskowej praktycznie niemożliwe jest wykonywanie poprawnych fotografii nocnych.

Czas naświetlania i przysłona

Nie bez znaczenia jest też wiedza dotycząca zależności między zaczem naświetlania a poziomem otwarcia przysłony. Większy otwór przysłony pozwala na wpuszczenie więcej światła na materiał światłoczuły. Podobnie rzecz się ma z czasem. Im dłuższy, tym więcej światła wpada. Z tym że, otwarcie przysłony nie wpływa na stabilizację obrazu. Czas naświetlania już tak. Im dłuższy tym trudniej zatrzymać ruch na fotografii, tym trudniej utrzymać w ręku aparat – dlatego bierzemy ze sobą statyw .
Warto jest eksperymentować z odpowiednimi połączeniami czasu naświetlania oraz przysłony. Można przymknąć nieco przysłonę i wydłużyć wówczas czas naświetlania. Można też odwrotnie; skrócić nieco czas naświetlania ale szerzej otworzyć przysłonę. Warto próbować różnych opcji, ponieważ pozwoli nam to dopasować odpowiednie parametry do potrzeb i oczekiwań.

Źródło światła

Skąd czerpać światło w czasie nocnego pleneru? Jest kilka sposobów. Jadące samochody, latarnie uliczne czy też wystawy sklepowe mogą być bardzo przydatnym źródłem światła, które pozwoli na uzyskanie bardzo ciekawego efektu. Trzeba jednak wiedzieć, że na samochody, latarnie i sklepy nie mamy najmniejszego wpływu, dlatego też skorzystanie z nich jako źródła wymaga wiedzy, doświadczenia i wyczucia. Nie możemy ich modelować i dopasowywać. Możemy jedynie wykorzystać takie – jak są.
W niektórych okolicznościach warto skorzystać z lampy błyskowej. Trzeba to jednak robić ostrożnie i z rozwagą. Źle dobrane Światło lampy spłaszczy zdjęcie i uczyni je fotografią bez wyrazu. Lampę można wykorzystać na doświetlenie obiektu na pierwszym planie. Umiejętnie ustawiając czas naświetlanie możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt.

Fotografia nocna wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia i sprzętu. Warto jednak pokusić się o takie zdjęcia, ponieważ uzyskany efekt może być zaskakujący i niezwykły, a romantyczna sceneria będzie czarowała.

Wypełnij formularz aby otrzymywać informacje o nowych wpisach na blogu Anatomia Fotografii