Kursu obsługi aparatu – czy warto skorzystać?

Zakup profesjonalnego sprzętu do fotografii bardzo często wymusza na nas poznanie dokładne parametrów sprzetu. Jest w nim znacznie więcej funkcji, jest więcej opcji i przekazuje on też znacznie więcej informacji niż mniej profesjonalny, amatorski aparat. Żeby można było w pełni korzystać z całego dobrodziejstwa jakie nam daje, trzeba koniecznie zapoznać się z działaniem i znaczeniem poszczególnych jego funkcji. Każdy dodatkowy element pozwala bowiem bardziej wpływać na zdjęcie, na jego ostateczny efekt i ostateczny kształt. Natomiast każda informacja powoduje, że znacznie lepiej można zrozumieć wpływ warunków na ostateczny efekt, co również daje szansę fotografowi na pewne manipulacje.

Profesjonalny sprzęt to prawdziwy ogrom wiedzy, którą trzeba pochłonąć zanim zaczniemy robić zdjęcia. Warto postudiować instrukcję, poeksperymentować z różnymi opcjami i ustawieniami, pobawić się możliwościami jakie daje aparat. Jednak to wszystko to tylko wstęp. Bez profesjonalnego wprowadzenia trudno jest w pełni wykorzystać możliwości aparatu, a tym samym trudno jest rozwinąć skrzydła. Z pomocą może przyjść kurs obsługi aparatu. To absolutne podstawy, swego rodzaju rzemiosło, które daje dopiero bazę pod wykonywanie zdjęć artystycznych.

Kurs obsługi aparatu powinien być pierwszym krokiem i pierwszym w ogóle szkoleniem, na które zdecyduje się początkujący fotograf. Da mu to pełną wiedzę i orientację w technice robienia zdjęć, która w przyszłości pozwoli na eksperymentowanie, samodzielne testowanie różnorodnych rozwiązań, ustawień i parametrów. To wszystko jest niezwykle przydatne później w trakcie indywidualnego rozwoju swojego warsztatu.

Najlepiej skorzystać z kursu prowadzonego przez profesjonalnego fotografa pasjonata. W sieci jest wiele dostępnych kursów online, można kupić setki książek i przez nie przebrnąć, oczywiście jest to dobre rozwiązanie ale wyłącznie jako uzupełnienie. Z całą pewnością nie sprawdzi się to gdy będzie jedynym źródłem informacji. Czasem bowiem coś może się nasunąć, jakieś pytanie, spostrzeżenie, uwaga. Nie ma szans by zadać takie pytanie książce. Z profesjonalnym fotografem jest inaczej. Nie tylko odpowie, pokaże co ma na myśli, doprecyzuje swoje poglądy, wiedzę i propozycje na wykorzystanie sprzętu. W czasie szkolenia przekazuje również swoją pasję, spojrzenie, wyczucie estetyczne, coś czego z książki nie da się po prostu wyciągnąć. Każda książka, przekazuje przede wszystkim techniczne treści. Jak wykorzystać funkcje aby uzyskać konkretny efekt. Najlepsze zaś zdjęcia powstają dzięki odwadze, ryzykowaniu i eksperymentowaniu. Technika i książki pozwolą robić zdjęcia doskonałe technicznie. Fotograf na szkoleniu nauczy robić zdjęcia doskonałe pod względem estetyki a to jest spora różnica. Właśnie dlatego warto skorzystać z takiej formy edukacji.

Ogromnym plusem szkoleń u fotografów jest również możliwość poznania innych amatorów tej samej pasji. Spotkanie z innymi fotografami, którzy mają nieco inne spojrzenie na świat i rzeczywistość, bo każdy ma przecież inne, to fantastyczny moment na to by się wzajemnie inspirować, czarować, uczyć i napełniać energią. Spotkanie podczas którego można wymienić pomysły między pasjonatami to jedna z największych korzyści z takich spotkań.
Jeżeli zatem masz już aparat i chcesz w pełni wykorzystać jego możliwości, rozważasz spotkanie z innymi osobami, które oczarowane są fotografią, szukasz inspiracji i motywacji do fotograficznego rozwoju, zapraszam do zapisania się do newslettera. Będziesz regularnie i systematycznie otrzymywał ode mnie ciekawe wskazówki i inspiracyjne porady. Z czasem również będziesz miął do wyboru szeroką ofertę szkoleń.