Pierwszy aparat fotograficzny

Rozpoczynając swoją przygodę z fotografią każdy staje w pewnym momencie wobec pytania o sprzęt. Jaki powinien być mój pierwszy aparat fotograficzny? Co jest mi potrzebne? Co muszę mieć a z czym mogę poczekać na rozwój umiejętności? Jakie akcesoria fotograficzne są niezbędne?
Wielu początkujących fotografów boryka się z tymi trudnościami. W poniższym tekście rozwieję nieco wątpliwości.

Wybór odpowiedniego aparatu fotograficznego jest o tyle skomplikowany, że nawet drobna zmiana jego parametrów decyduje o jego możliwościach. Nie ma czegoś takiego, jak aparat uniwersalny. Może poza tym, który obecnie dostępny jest w telefonach komórkowych czy też w pełni zautomatyzowany kompakt. Są one bardzo uniwersalne, niemniej nie nadają się do fotografii profesjonalnej.
Z całą pewnością należy zwrócić uwagę na parametry i wybrać ze średniej klasy, ponieważ „pierwszy aparat fotograficzny” jest sprzętem do nauki. Gdy już opanujemy pewne umiejętności i będziemy mieć wymagania co do swoich zdjęć, będzie wiadomo jakie parametry konkretnie są potrzebne i czego od aparatu oczekujemy.

Analizując dane techniczne należy mieć na uwadze, że aparat stanowi pierwszy element zabawy. Drugim jest obiektyw i to głównie obiektyw ma zdecydowanie znaczenie przy osiąganiu zamierzonych efektów fotograficznych. Aparat powinien być wyposażony w praktyczne funkcje takie jak; informacja o balansie bieli, nasyceniu, prześwietleniu czy niedoświetleniu obrazu. Pozwoli to na bieżąco korygować dobrane wartości światła i przysłony. Im więcej informacji technicznych przekazuje aparat tym lepiej, ponieważ dzięki ich szybkiej analizie można się skuteczniej uczyć. Sprawą oczywistą jest to, że sprzęt powinien dawać możliwość ręcznego ustawienia wartości przysłony i czasu naświetlania. Tylko samodzielne regulowanie tych elementów sprawi, że zrozumiemy na czym polega robienie zdjęć artystycznych.

Decydując się na zakup swojego pierwszego aparatu warto także zasięgnąć wiedzy od specjalistów. W kolejnych artykułach wyjaśnię jakie parametry mają różne rodzaje aparatów i obiektywów i jak to wpływa na proces robienia zdjęć oraz końcowe efekty.
Wszystko bowiem jest ważne a jedną z zalet fotografii jest właśnie jej precyzja. O ile może się trafić naprawdę piękne zdjęcie zrobione przypadkiem, o tyle seria pięknych zdjęć jest właśnie efektem precyzji. Każde ujęcie to wypadkowa odpowiedniego światła, wartości przysłony i czasu oraz dobrze dobranego obiektywu. Nie da się tego uzyskać bez wiedzy, edukacji, prób i treningu.

Im więcej zrobionych zdjęć, tym większa wprawa i doświadczenie. Ważne aby każde z Twoich zdjęć zrobione było z uwagą i starannością. Pozwoli to na porównanie, analizę i wyciąganie wniosków a co za tym idzie rozwój i doskonalenia swojego warsztatu, do czego gorąco zachęcam.