Aranżowanie kompozycji cz.1

Odpowiednie zaplanowanie zdjęcia może stać się kluczem do sukcesu. Nie zawsze oczywiście da się to zrobić. Dobrym przykładem jest fotografia reportażowa czy sportowa, gdzie sposobem na sukces jest spostrzegawczość i refleks fotografa. W każdym innym przypadku, gdzie nad fotografią można zapanować, powinno się to robić. Warto skorzystać z pewnych gotowych, opracowanych wskazówek, schematów w które potem wystarczy włożyć własne treści. Może to się wydawać mało twórcze ale jest doskonałym sposobem na naukę i trenowanie warsztatu. Mimo tego, że fotografia to sztuka, posiada też pewne cechy rzemiosła a kanony piękna zostały i dla niej ustalone.

Znaczenie aranżacji

Odpowiednie zaaranżowanie obiektów i tła pozwala na podkreślenie głównego tematu fotografii. Pozwala pokazać jej klimat, nastrój i przesłanie. Dzięki temu można przekazać jaki był naczelny sens fotografii i przekaz. To ułatwia wzajemne zrozumienie się widza i fotografa. Czyni ich kontakt pełniejszym i kompleksowym. Dla większości fotografowanych obiektów zostały opracowane podstawowe wskazówki i zasady; jak najlepiej ujmować temat w fotografii.

Zdjęcie rodzinne

Bardzo częstym błędem jest ustawianie rodziny do pozowanej fotografii. Wszyscy stoją jeden obok drugiego i nieco speszeni spoglądają w obiektyw. Nikt takich zdjęć nie lubi. Ani do nich pozować, ani potem oglądać. Robiąc zdjęcie rodzinne dobrze jest ująć członków rodziny przy wspólnej pracy, spędzaniu wolnego czasu lub zabawie. Niech to nawet będzie pozowana sytuacja ale niech się nią rzeczywiście zajmą. Może to być wspólne gotowanie, sprzątanie czy też ubieranie choinki. Cokolwiek, co wymusza zajęcie się określoną czynnością. Nawet pozując do takiego zdjęcia będą mieli z tego radość a zdjęcie będzie bardziej naturalne.

Zdjęcia architektury

Zdjęcia architektury nie są łatwe do wykonania. Architektura jest duża, trudno objąć ją obiektywem, trudno też zachować odpowiednią perspektywę. Przez to obiekty mogą być na zdjęciu krzywe i zdeformowane. Oczywiście nie znaczy to, żeby architekturą się nie zajmować. Robiąc zdjęcie najlepiej wydzielić jeden jej konkretny fragment. Niech to będzie tablica, brama, furtka, czy nawet balustrada. Fotografowanie części jest łatwiejsze i pozwala na zachowanie kształtów i rozmiarów. Decydując się jednak na budynek warto go umieścić w otoczeniu. Pozwala to wytworzyć pewien kontekst, który uzupełni doskonale całość. Oświetlenie powinno być boczne a najlepsze efekty można uzyskać fotografując o poranku lub po południu.

Fotografowanie wnętrz

Wnętrza, podobnie jak architektura, również stanowią bardzo trudny obiekt do fotografowania.
Tu szczególnie trzeba pamiętać o kilku zasadach. Niedoświadczony fotograf może bowiem wielu elementów nie przewidzieć. Przede wszystkim należy uważać na okna. Zarówno w dzień, jak i w nocy, mogą one popsuć całą fotografię i zniszczyć zamierzony efekt. Robiąc zdjęcia w pomieszczeniu należy również zlokalizować ukryte źródła światła. To nie będzie tylko wielkie, górne światło. Świeczka, lampka czy telewizor również są dla aparatu zauważalne i mogą działać destrukcyjnie na fotografię, oświetlając nie koniecznie tak, jak byśmy tego chcieli.

c.d.n.