Architektura- zajawka

Robienie zdjęć architekturze nie jest łatwe. Trudno wydobyć emocje, trudno ustawić się odpowiednio do światła. To chyba jeden w ogóle z najtrudniejszych tematów do podjęcia w fotografii.
Jednakże architektura niesie również ze sobą bardzo wiele piękna, elegancji i uroku. To, jak się prezentuje, ale również to, jak zostanie zaprezentowana na zdjęciu to materiał, nad którym można bardzo kreatywnie pracować.
Zdjęcia architektury w dużej mierze ukazują umiejętności, warsztat i kunszt fotografa, właśnie z uwagi na skomplikowanie i trudności, jakie ze sobą niosą. Trzeba nieco ożywić i obudzić coś, co niestety samo w sobie nie ma życia.
Nie oznacza to jednak, że jest to zadanie niewykonalne. Wystarczy kilka podstawowych, teoretycznych uwag, które pojawiają się już w kolejnym tekście poświęconym właśnie fotografowaniu architektury. Do tego dużo ćwiczeń i odwaga w eksperymentowaniu a wkrótce zaczniesz tworzyć wspaniałe zdjęcia.

Przysłona obiektywu

Używając aparatów fotograficznych na każdym etapie spotykamy się z pojęciem przysłony.
Dla początkującego fotografa może to być całkowicie obce pojęcie a jego zrozumienie może chwilę zająć. Dlatego też, by ułatwić zrozumienie zagadnienia, w poniższym artykule znajduje się proste, jasne i zrozumiałe wyjaśnienie tego czym jest przysłona i do czego ją się wykorzystuje.

Przysłona

Zacząć należałoby od obiektywu. Jest to ta część aparatu, która powoduje, że światło wpada na materiał światłoczuły, którym w nowoczesnych aparatach jest matryca. To, ile tego światła wpadanie, zależy wyłącznie od użytkownika, czyli Ciebie. J W regulacji światła pomoże ci właśnie przysłona.
Jest to jakby okrągła zasłonka na obiektywie, którą możemy regulować. Może być bardzo odsłonięta – wówczas na matrycę wpadnie bardzo dużo światła. Może też być bardzo zasłonięta i wtedy światła będzie wpuszczać jedynie nieco. To, jakie parametry przysłony wybierzemy, w pewnych okolicznościach warunkuje również czas otwarcia migawki, o którym dokładniej pisaliśmy w artykule  Czas naświetlania. Jednak, za pomocą przysłony możemy regulować efekt, jaki chcemy uzyskać. Ta sama kompozycja, w tym samych warunkach, wykonana przy różnych wartościach przysłony będzie mieć zupełnie inny efekt.

Wartości przysłony

Wartość przysłony, czyli stopień jej otwarcia, określa się za pomocą litery f i liczb. Najczęściej występują w aparatach następujące wartości:  f/1.4 , f/1.8, f/2.8, f/5.6, f/22 i większe.
I teraz rzecz niezwykle ważna. Im mniejsza wartość przysłony tym bardziej jest ona otwarta. Oznacza to, że przysłona o wartości 1.4 to bardzo duży otwór wpuszczający wiele światła. Na początku zapamiętanie wartości może sprawiać odrobinę trudności. Jednak z czasem wszystko stanie się jasne i proste. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Kwestia obycia ze sprzętem i sprawne posługiwanie się wartościami przysłony wejdzie nam w krew.

Znaczenie przysłony

Przysłona, poza tym, że decyduje o ilości wpadające światła, ma duży wpływ na uzyskany ostatecznie na zdjęciu efekt. Oznacza to, że trzeba przemyśleć, co chcemy na zdjęciu uzyskać i co chcemy na zdjęciu pokazać i odpowiednio do swoich oczekiwań dopasować właściwą przysłonę.
W odpowiednim skomponowaniu zdjęcia pomaga również głębia ostrości. Jest ona bardzo mocno związana z zagadnieniem przysłony, ponieważ to przysłona pozwala ją regulować.
Mała głębia ostrości sprawdza się przy portretach na łonie natury i zdjęciach makro (główny obiekt jest wówczas ostry, a tło jest rozmyte, czyli nieostre). Dużą głębię ostrości stosuje się często przy krajobrazach i zdjęciach architektury. Duża głębia powoduje, że większość elementów na zdjęciu jest ostra. Zarówno plan pierwszy, jak i to wszystko co znajduje się w tle.
Jeżeli więc na fotografii wszystko jest ważne i wszystko chcemy pokazać, to warto przemyśleć takie właśnie rozwiązanie. A jak to uzyskać? Małą głębię ostrości można uzyskać poprzez małą wartość przysłony (czyli jej duże otwarcie i wpuszczenie dużo światła). Natomiast dużą głębię ostrości, czyli wyraźny dalszy plan z pewnością zyskamy, gdy przysłona będzie miała dużą wartość, czyli będzie przymknięta i wpuszczała mało światła.

Takie manipulowanie przysłoną to doskonały sposób na uzyskanie ciekawego efektu, na zrobienie wrażenia na odbiorcy, ale również na pokazanie, co w zdjęciu jest dla nas ważne i istotne.
To sposób na to, by zdjęcie nabrało indywidualnego charakteru. To sposób na zbudowanie nie tylko niezwykłego wizualnego wrażenia, ale również na stworzenie bardzo ciekawego przesłania.
Warto pokusić się o eksperymentowanie z przysłoną, żeby zrozumieć dokładnie, jak ona działa, jakie efekty daje zmienianie jej ustawień. To wszystko można oczywiście osiągać samemu, ale znacznie lepiej trenować po okiem doświadczonego fotografa, który pomoże, podpowie a wiele też wytłumaczy.

W tym momencie zaproszę do zapisania się na nasz Kurs Fotografii [http://serwer158465.lh.pl/autoinstalator/serwer158465.lh.pl/wordpress2983/podstawowy-kurs-fotografii/], podczas którego doskonale opanujesz umiejętność posługiwania się wszelką fotograficzną guzikologią J

Przysłona – zajawka

Jak manipulować jakością i treścią zdjęcia jeszcze na etapie fotografowania?
Zanim w ogóle usiądziemy do pracy nad fotografią w naszej cyfrowej ciemni (czytaj: do komputera)
i zaczniemy ją obrabiać po swojemu, warto wpłynąć na jej wygląd już odpowiednio wcześniej, aby wyglądała wyjątkowo, wyraziście i artystycznie.
Jedną z funkcji ustawień aparatu, która nam doskonale w tym pomoże, jest przysłona obiektywu. Jej zadaniem jest regulowanie ilości dostarczanego światła, co powoduje, że możemy na fotografii pewne rzeczy podkreślić a inne ukryć.
Przysłona pozwala również na manipulowanie głębią ostrości a to znacznie wpływa na jakość i artystyczny wymiar zdjęcia. Ważne jest jednak przy tym, by wiedzieć, jak przysłonę wykorzystać by spełniała swoje zadanie i by pomagała wydobyć ze zdjęcia to czego od niego oczekujemy.
Nie jest to oczywiście łatwe, nie da się też tych umiejętności w ciągu jednej godziny opanować. Jednak podstawowa wiedza teoretyczna nabyta podczas naszego Kursu Fotografii i systematyczny trening pomogą dojść do perfekcji.

 

 

Fotografia przyrodnicza

[fusion_text]

Wykonanie dobrego zdjęcia przyrodniczego nie jest łatwe. Trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i doskonały sprzęt. Im bardziej naturalne jest zdjęcie, im bardziej fotograf wtopi się w świat przyrody, tym lepiej będzie ono wyglądać i zrobi lepsze wrażenie.
Potrzebny jest odpowiedni sprzęt, ponieważ nie zawsze uda się podejść na tyle blisko by wykonanie dobrego zdjęcia było możliwe. Wówczas ratuje sytuację dobry obiektyw i statyw, które pomagają fotografowi w tym, by stał się dla zwierząt niewidzialny. Jeżeli zaś chodzi o cierpliwość, to jej potrzeba jest oczywista. Zachowania zwierząt nie da się zaplanować. Nie wiadomo, kiedy się pojawią i co będą robiły. Nie można się z nimi umówić i oczekiwać, że stawią się na wezwanie o odpowiedniej porze. Trzeba czekać, aż to one zechcą się pokazać.

Zdjęcia przyrody

Zdjęcia przyrody można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje. Z jednej strony mamy przyrodę w postaci roślin i krajobrazów. Tu sprawa jest nieco prostsza i znacznie więcej da się zaplanować.
Mamy też drugą stronę, zdjęcia zwierząt. Tutaj sytuacja znacznie się komplikuje. Nie można ustalić określonej pory ani miejsca, w którym można je będzie spotkać. Dlatego ważne jest by być przygotowanym nie tylko pod względem sprzętu, wiedzy i umiejętności, ale również psychiki. Może się bowiem zdarzyć tak, że przez wiele godzin czekania nie uda się spotkać żadnego zwierzaka. Dlatego też, przygotowania i zasady robienia zdjęć przyrodzie należałoby podzielić na dwie kategorie. Fauna i flora.

Flora

Zacząć można od zdjęć roślinności. Tego rodzaju fotografie można podzielić dalej, na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj zdjęć to makrofotografia, drugi fotografia krajobrazowa. Fotografia krajobrazowa pozwala na uchwycenie roślin w ich proporcjonalnych rozmiarach do tła i otoczenia. Przygotowując się do tego rodzaju zdjęć należy mieć na uwadze panujące warunki, oświetlenie i aranżację terenu. Zależnie od tego czy otoczenie jest zacienione czy wyeksponowane w słońcu, należy dopasować parametry aparatu. Oczywiście ważne jest by wiedzieć, kiedy dana roślina prezentuje się najlepiej. Jaka pora jest dla niej najbardziej korzystna i w jakim oświetleniu najlepiej się prezentuje.
Są kwiaty, które kwitną wieczorem. Są takie, które otwierają się nad ranem, inne najpiękniej prezentują się w pełnym słońcu. Ta podstawowa wiedza z zakresu botaniki jest niezwykle pomocna dla właściwego planowania plenerów. Oczywiście, panujące warunki powinny podpowiedzieć, jakie parametry powinny zostać dobrane. Inną wartość będą miały bowiem w pełnym słońcu a inną w nieco zachmurzony dzień. Przygotowując się do zdjęć makro trzeba dopilnować nieco innych elementów. Oczywiście, czas rozkwitania pąków i rozkładania się kwiatów będzie tak samo potrzebny. Warto jednak zauważyć, że makrofotografia to nie tylko zdjęcia z bliska, z małej odległości. To specyficzny styl fotografowania, który pozwala lepiej poznać fotografowany obiekt. Warto więc poczekać na moment, w którym kwiat jest zapylany przez pszczołę, wówczas uda się połączyć florę i faunę. Warto zwrócić uwagę na moment, w którym kwiat skropiony jest rosą lub w jakiś inny sposób wygląda interesująco. Sam w sobie, oczywiście też może być piękny. Jednak włożenie odrobiny wysiłku i oryginalne ujęcie przyniesie znacznie lepsze efekty.

Fauna

Robienie zdjęć zwierząt, jak już wspomniano, jest znacznie trudniejsze. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że zwierzęta są nieprzewidywalne. Domowe zwierzę da się uchwycić niemalże w każdej chwili. Znacznie ważniejsze jest to, że dobre zdjęcia zwierząt wynikają z ich rozumienia. Tu wiedza zoologiczna jest bardzo pomocna. Tak, jak domowe zwierzę jest dobrze znane z racji obcowania z nimi, tak dzikie jest całkiem tajemnicze. Domowemu zwierzakowi można zrobić całą serię doskonałych zdjęć, bo zna się jego rytuały lub przyzwyczajenia. Dzikie zwierze nie jest już tak bardzo czytelne. Obserwacja, cierpliwość i poznawanie danego gatunku, może okazać się doskonałym sposobem na uzyskanie dobrego ujęcia.
Podobnie jak u roślin, zdjęcia zwierząt mogą być wykonane w normalnym trybie i makro. Makro zdjęcia nie wymagają takiego czajenia się na obiekt do fotografowania. Mrówki żyją swoim życiem niezależnie od człowieka. Podobnie jest z innymi gatunkami małych „robaczków”, czy owadów, jak chociażby wspomniane wcześniej pszczoły. Duże i dzikie zwierzęta, które nie są fotografowane w trybie makro, nie spacerują już tak swobodnie przy ludziach, dlatego też trzeba się na ich spotkanie przygotować. Warto wiedzieć, w jakich porach i miejscach zwierzęta żerują, kiedy mają okres godowy lub w którą stronę planują wędrówki. To doskonały sposób na to, by pojawić się w odpowiednim miejscu i poczekać, aż zwierzę zechce zapozować. Trzeba pamiętać o odpowiednim ukryciu siebie i swojego sprzętu. Dzikie zwierzęta są bardzo sprytne i tak łatwo nie dadzą się podejść.

To oczywiście bardzo podstawowe rady i zasady fotografowania fauny i flory. Trzeba mieć jeszcze do tego wyobraźnię, wrażliwość i estetyczne spojrzenie. Trzeba wiedzieć, jakiego kadru się oczekuje, by stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby ów kadr się pojawił. To też nie jest proste. Naturalnie istotną kwestią jest też wiedza i wystarczające umiejętności techniczne, ponieważ taki kadr jest raczej niepowtarzalny, stąd nie można sobie pozwolić na wpadki i nieprzygotowanie.

W związku z powyższym zapraszamy na nasz Kurs Fotografii 🙂
Miejsce: Warszawa, okolice ul. Jana Pawła II

1. Wejdź na Anatomia Fotografii (http://serwer158465.lh.pl/autoinstalator/serwer158465.lh.pl/wordpress2983)
2. Wybierz zakładkę KURS
3. Kliknij SUBSKRYPCJA i zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje dot. szczegółów KURSU
4. Zarezerwuj miejsce na najbliższym kursie! – wypełniając formularz na tej samej zakładce[/fusion_text]

Fotografia przyrodnicza – zajawka

Fotografia przyrodnicza to dziedzina, daje wiele radości. Umiejętne spojrzenie, dostrzeżenie piękna w otaczającej przyrodzie pozwala trenować wyostrzenie wzroku, wrażliwość i czujność na otaczające piękno.
W codziennym biegu często nie zauważa się tego co ładne i estetyczne. Fotografia przyrodnicza wymusza zatrzymanie się, zwolnienie tempa, złapanie oddechu i czujne dostrzeganie piękna w otoczeniu. Ponadto przyroda uwrażliwia i pozwala na chwilę refleksji i odpoczynku.
Małe dzieci czy sceny reportażowe wzruszają i budzą emocje, niejako na pierwszy rzut oka. Nie można tego powiedzieć o fotografii przyrodniczej. Docenić ją potrafimy z powodu szczególnej wrażliwości na piękno. Przy okazji wykonywania zdjęć przyrodniczych mamy okazję zobaczyć w przyrodzie to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Można uchwycić ciekawy i w pełni naturalny moment z życia zwierząt i roślin, którego może nie udałoby się w inny sposób zobaczyć. To szansa na swego rodzaju podglądanie natury. Cenne jest też to, że zwierzęta nie zastanawiają się nad swoją mimiką. Szczególnie w przypadku tych większych (małe raczej min nie robią), może to być również doskonałe pole do radości i ciekawych, niebanalnych ujęć.
Więcej o fotografowaniu przyrody, już w najbliższym artykule.