Fotografia przyrodnicza

[fusion_text]

Wykonanie dobrego zdjęcia przyrodniczego nie jest łatwe. Trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i doskonały sprzęt. Im bardziej naturalne jest zdjęcie, im bardziej fotograf wtopi się w świat przyrody, tym lepiej będzie ono wyglądać i zrobi lepsze wrażenie.
Potrzebny jest odpowiedni sprzęt, ponieważ nie zawsze uda się podejść na tyle blisko by wykonanie dobrego zdjęcia było możliwe. Wówczas ratuje sytuację dobry obiektyw i statyw, które pomagają fotografowi w tym, by stał się dla zwierząt niewidzialny. Jeżeli zaś chodzi o cierpliwość, to jej potrzeba jest oczywista. Zachowania zwierząt nie da się zaplanować. Nie wiadomo, kiedy się pojawią i co będą robiły. Nie można się z nimi umówić i oczekiwać, że stawią się na wezwanie o odpowiedniej porze. Trzeba czekać, aż to one zechcą się pokazać.

Zdjęcia przyrody

Zdjęcia przyrody można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje. Z jednej strony mamy przyrodę w postaci roślin i krajobrazów. Tu sprawa jest nieco prostsza i znacznie więcej da się zaplanować.
Mamy też drugą stronę, zdjęcia zwierząt. Tutaj sytuacja znacznie się komplikuje. Nie można ustalić określonej pory ani miejsca, w którym można je będzie spotkać. Dlatego ważne jest by być przygotowanym nie tylko pod względem sprzętu, wiedzy i umiejętności, ale również psychiki. Może się bowiem zdarzyć tak, że przez wiele godzin czekania nie uda się spotkać żadnego zwierzaka. Dlatego też, przygotowania i zasady robienia zdjęć przyrodzie należałoby podzielić na dwie kategorie. Fauna i flora.

Flora

Zacząć można od zdjęć roślinności. Tego rodzaju fotografie można podzielić dalej, na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj zdjęć to makrofotografia, drugi fotografia krajobrazowa. Fotografia krajobrazowa pozwala na uchwycenie roślin w ich proporcjonalnych rozmiarach do tła i otoczenia. Przygotowując się do tego rodzaju zdjęć należy mieć na uwadze panujące warunki, oświetlenie i aranżację terenu. Zależnie od tego czy otoczenie jest zacienione czy wyeksponowane w słońcu, należy dopasować parametry aparatu. Oczywiście ważne jest by wiedzieć, kiedy dana roślina prezentuje się najlepiej. Jaka pora jest dla niej najbardziej korzystna i w jakim oświetleniu najlepiej się prezentuje.
Są kwiaty, które kwitną wieczorem. Są takie, które otwierają się nad ranem, inne najpiękniej prezentują się w pełnym słońcu. Ta podstawowa wiedza z zakresu botaniki jest niezwykle pomocna dla właściwego planowania plenerów. Oczywiście, panujące warunki powinny podpowiedzieć, jakie parametry powinny zostać dobrane. Inną wartość będą miały bowiem w pełnym słońcu a inną w nieco zachmurzony dzień. Przygotowując się do zdjęć makro trzeba dopilnować nieco innych elementów. Oczywiście, czas rozkwitania pąków i rozkładania się kwiatów będzie tak samo potrzebny. Warto jednak zauważyć, że makrofotografia to nie tylko zdjęcia z bliska, z małej odległości. To specyficzny styl fotografowania, który pozwala lepiej poznać fotografowany obiekt. Warto więc poczekać na moment, w którym kwiat jest zapylany przez pszczołę, wówczas uda się połączyć florę i faunę. Warto zwrócić uwagę na moment, w którym kwiat skropiony jest rosą lub w jakiś inny sposób wygląda interesująco. Sam w sobie, oczywiście też może być piękny. Jednak włożenie odrobiny wysiłku i oryginalne ujęcie przyniesie znacznie lepsze efekty.

Fauna

Robienie zdjęć zwierząt, jak już wspomniano, jest znacznie trudniejsze. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że zwierzęta są nieprzewidywalne. Domowe zwierzę da się uchwycić niemalże w każdej chwili. Znacznie ważniejsze jest to, że dobre zdjęcia zwierząt wynikają z ich rozumienia. Tu wiedza zoologiczna jest bardzo pomocna. Tak, jak domowe zwierzę jest dobrze znane z racji obcowania z nimi, tak dzikie jest całkiem tajemnicze. Domowemu zwierzakowi można zrobić całą serię doskonałych zdjęć, bo zna się jego rytuały lub przyzwyczajenia. Dzikie zwierze nie jest już tak bardzo czytelne. Obserwacja, cierpliwość i poznawanie danego gatunku, może okazać się doskonałym sposobem na uzyskanie dobrego ujęcia.
Podobnie jak u roślin, zdjęcia zwierząt mogą być wykonane w normalnym trybie i makro. Makro zdjęcia nie wymagają takiego czajenia się na obiekt do fotografowania. Mrówki żyją swoim życiem niezależnie od człowieka. Podobnie jest z innymi gatunkami małych „robaczków”, czy owadów, jak chociażby wspomniane wcześniej pszczoły. Duże i dzikie zwierzęta, które nie są fotografowane w trybie makro, nie spacerują już tak swobodnie przy ludziach, dlatego też trzeba się na ich spotkanie przygotować. Warto wiedzieć, w jakich porach i miejscach zwierzęta żerują, kiedy mają okres godowy lub w którą stronę planują wędrówki. To doskonały sposób na to, by pojawić się w odpowiednim miejscu i poczekać, aż zwierzę zechce zapozować. Trzeba pamiętać o odpowiednim ukryciu siebie i swojego sprzętu. Dzikie zwierzęta są bardzo sprytne i tak łatwo nie dadzą się podejść.

To oczywiście bardzo podstawowe rady i zasady fotografowania fauny i flory. Trzeba mieć jeszcze do tego wyobraźnię, wrażliwość i estetyczne spojrzenie. Trzeba wiedzieć, jakiego kadru się oczekuje, by stworzyć odpowiednie warunki do tego, żeby ów kadr się pojawił. To też nie jest proste. Naturalnie istotną kwestią jest też wiedza i wystarczające umiejętności techniczne, ponieważ taki kadr jest raczej niepowtarzalny, stąd nie można sobie pozwolić na wpadki i nieprzygotowanie.

W związku z powyższym zapraszamy na nasz Kurs Fotografii 🙂
Miejsce: Warszawa, okolice ul. Jana Pawła II

1. Wejdź na Anatomia Fotografii (http://serwer158465.lh.pl/autoinstalator/serwer158465.lh.pl/wordpress2983)
2. Wybierz zakładkę KURS
3. Kliknij SUBSKRYPCJA i zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje dot. szczegółów KURSU
4. Zarezerwuj miejsce na najbliższym kursie! – wypełniając formularz na tej samej zakładce[/fusion_text]

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz