Fotografia reportażowa

Fotografia jako sztuka ma kilka bardzo interesujących odmian. I choć generalna zasada wykonywania zdjęć jest zawsze opiera się na odpowiednim dobraniu parametrów, to poszczególne jej rodzaje posiadają specyficzne dla siebie cechy. Inaczej bowiem należy wykonywać portrety, inaczej zdjęcia z wydarzeń sportowych a jeszcze inaczej zdjęcia reportażowe. Tymi ostatnimi dziś zajmiemy się szczególnie uważne.
Zdjęcie reportażowe wyróżniają się przede wszystkim swoim celem. Zasadniczo, zdjęcia reportażowe pełnią rolę informacyjną, choć niejednokrotnie to właśnie reportaż uchodził za najbardziej artystyczne i wymowne zdjęcie.
Cechy kompozycyjne tego typu zdjęcia to przede wszystkim akcja, której nie powinno się mylić z dynamiką. Akcja jest czymś co się dzieje, co można odczytać ze zdjęcia, ale nie musi to być dynamiczna akcja. Afrykańskie dzieci siedzące nad pustym talerzem mogą być bardzo bierne, statyczne a jednocześnie zdjęcie przedstawia akcję – głodujące dzieci. To ważne by zdjęcie reportażowe prezentowało również emocje. Mogą być one ukryte zarówno w twarzach przedstawionych postaci, czy też w fotografowanej scenerii, uwiecznionej akcji. Przekaz emocjonalny jednakże być musi, bo to jest cechą charakterystyczną tego typu relacji.
Jeżeli zaś chodzi o przekaz estetyczny, to tu również fotografia reportażowa ma swoje określone zasady. Przede wszystkim, ogromne znaczenie ma tutaj naturalność, nawet może lekka surowość. Zbyt złagodzone rysy twarzy, czy podkoloryzowane niebo nie będzie właściwe dla fotografii reportażowej. Takie rozwiązania sprawdzają się w fotografii pejzażowej czy portretowej. Reportaż natomiast to samo życie, takie jakie jest naprawdę. Jeżeli jest surowe, to musi też takie być na zdjęciu. Jeżeli reportaż dotyczy pozytywnych zdarzeń, tematem nie muszą być bowiem same dramatyczne okoliczności, to zdjęcie powinno być też estetycznie, wizualnie lekkie i naturalne. Jego charakterystyczną cechą jest właśnie prawdziwość.
Jakie tematy powinny być poruszane w fotografii reportażowej? Przede wszystkim ważne. Nie ma tutaj innego podziału i pomysłu na dobry reportaż. Jak wspomniano, mogą to być tematy przyjemne, miłe, pozytywne. Mogą też być wzruszające, trudne lub dramatyczne. Ważne, by zapoznanie się z nimi miało wpływ na nas, budziło w odbiorcach określone uczucia, emocje i reakcje. Powinno działać na wyobraźnię i pobudzać do myślenia oraz zadawania pytań na temat tego, co dzieje się poza zdjęciem aby dopowiedzieć historię na fotografii.
Fotografia reportażowa nie jest prosta. Wielu znawców sztuki odczuwa szczególną pokorę przed tego rodzaju zdjęciami. Trzeba tu bowiem wykazać się nie tylko doskonałą techniką fotografowania ale również, doskonałą umiejętnością zjednywania sobie ludzi, budzenia ich zaufania i zachęcania do naturalnego zachowania. Nie zawsze bowiem da się zrobić zdjęcie z zaskoczenia. Czasem o robionych zdjęciach reportażowych wiedzą wszyscy. To fotograf musi wówczas zachęcić ich do naturalności. Musi stać się często częścią zdarzenia, by móc go uchwycić w obiektywie…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz