Fotografia sportowa

Fotografia artystyczna, fotografia ‘wyższych lotów’ niż to co robimy na co dzień do rodzinnej kolekcji, dzieli się na kilka mniejszych, bardziej specyficznych rodzajów, takich jak fotografia portretowa, pejzażowa czy sportowa. Każda z nich cechuje się nieco inną estetyką, treścią i sposobem przekazu. Każda też kładzie nacisk na nieco inny aspekt fotografowanego obiektu. Wśród nich z całą pewnością na uwagę zasługuje fotografia sportowa, która jest w sposób szczególny interesująca i pasjonująca.
Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo zrobić dobre sportowe zdjęcie. Żeby to uzyskać trzeba mieć doskonale opanowany warsztat zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Przydałoby się również doświadczenie, które powoduje, że pewne decyzje dotyczące robienia zdjęć podejmowane są intuicyjnie. Fotografia sportowa cechuje się bowiem dużą dynamiką nie tylko samego zdjęcia, ale również procesu jego robienia. Trzeba mieć doskonałe wyczucie chwili i świetną znajomość danej dyscypliny by móc uchwycić sportowca w najważniejszym dla niego momencie.
Pod względem tematyki, fotografia sportowa jest bardzo jednoznaczna, jak wskazuje na to jej nazwa. Zdjęcia dotyczą wydarzeń sportowych, sportowców i momentów, w których zdobywają oni mistrzostwa, wygrywają z innymi czy też ponoszą spektakularne porażki. To zdjęcia pełne akcji, intensywności, emocji i uczuć wypisanych praktycznie na twarzy. Wysiłek, adrenalina i ogromne skupienie powodują, że często na twarzach sportowców pojawiają się najdziwniejsze grymasy. Ich uchwycenie, w połączeniu z kontekstem – walką, zwycięstwem lub porażką – może się okazać bardzo ciekawe, intrygujące i cenne. Żeby jednak było to możliwe, decyzję o zrobieniu zdjęcia należy podjąć w ciągu zaledwie kilku chwil, czasem wręcz w ułamku sekundy. To ważne, by mieć to wszystko na uwadze, ponieważ jest to klucz do udanej fotografii.
Estetyka fotografii sportowej także rządzi się swoimi własnymi prawami. Przede wszystkim zdjęcia muszą być maksymalnie naturalne. To właśnie ich naturalność przemawia za ich niezwykłością. Tu nie ma zbytnio miejsca na retusze czy łagodzenie jakiejkolwiek formy. Trzeba starać się oddać wszystko dokładnie tak jak jest. Przecież złagodzony grymas straciłby na swojej niezwykłej mocy i wyrazie. Jednocześnie byłoby w tym coś bardzo nienormalnego, że wielkiemu przeżyciu towarzyszy łagodna twarz.
Ważne jednak by zdjęcie, na które jest dosłownie chwila, wykonane było poprawnie jeżeli chodzi o doświetlenie i wyostrzenie. Musi być ono wyraźne. Dobrze wyglądają tu zdjęcia, które mają bardzo małą głębię ostrości, co powoduje, że sportowiec jest wyraźny a jego tło już nieco mniej ostre. To ciekawe ujęcie, które gwarantuje dodatkowo podkreślenie emocji i ogromnych przeżyć jakie towarzyszą danemu wydarzeniu sportowemu.
Widać zatem wyraźnie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania fotografii sportowej. Nie ma tu czasu ani szans na pomyłki, bo powtórki ujęcia po prostu nie będzie. Nie ma na to najmniejszych możliwości. Dlatego też, często za tego typu fotografię biorą się jedynie bardzo doświadczeni i bardzo ambitni fotografowie, którzy na swoim fachu znają się doskonale, a podjęcie właściwej decyzji nie stanowi dla nich problemu, bo mają do tego odpowiednią bazę teoretyczną i długą praktykę.
Doświadczenia można nabyć jedynie poprzez podejmowanie prób. Dlatego na naszym kursie przewidujemy specjalny „odcinek” poświęcony fotografii sportowej.

Za kilka tygodni rozpoczniemy Kurs Fotografii dla Początkujących.
Miejsce: Warszawa, okolice ul. Jana Pawła II

1. Wejdź na Anatomia Fotografii (http://serwer158465.lh.pl/autoinstalator/serwer158465.lh.pl/wordpress2983)
2. Wybierz zakładkę KURS
3. Kliknij SUBSKRYPCJA i zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje dot. szczegółów KURSU
4. Zarezerwuj miejsce na najbliższym kursie! – wypełniając formularz na tej samej zakładce

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz