Histogram – zajawka

Rozwijanie swojego warsztatu fotograficznego jest bardzo ważnym elementem pracy każdego fotografa, nie tylko młodego.
Naturalnym jest, że młody fotograf powinien znacznie bardziej zwracać na to uwagę, ponieważ ma więcej pracy przed sobą, mniej wiedzy i mniej doświadczenia. Dlatego warto korzystać z dostępnych możliwości, narzędzi i rozwiązań, które pomagają tę wiedzę zdobywać i poszerzać.
Bardzo pomocna okazuje się tu technologia.

Postęp w zakresie fotografii cyfrowej powoduje, że natychmiast można zobaczyć wykonane przez siebie zdjęcie i natychmiast przeanalizować jego jakość. W ciągu zaledwie kilku sekund można zmienić parametry aparatu i tę samą kompozycję ponownie sfotografować. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Wykluczone tu są imprezy sportowe, reportaże czy fotografowane dzikie zwierzęta lub jednorazowe wydarzenia typu; śluby lub chrzciny.

Jeżeli jednak robimy zdjęcia pejzażu lub innych statycznych ujęć, to możliwość poprawy istnieje praktycznie natychmiast. Służy temu między innymi histogram. Jego rozumienie i poprawne czytanie to szansa na szybkie poprawienie fotografii. To również sposób na zrozumienie zasad i reguł, które pozwalają na poprawne komponowanie zdjęć. Dzięki skupieniu na histogramie z czasem można go zacząć stosować jako narzędzie jedynie do kontroli a nie do rozumienia zdjęcia.
Rozumienie z czasem przyjdzie samo.