Rodzaje obiektywów
Niezwykle ważne jest by do planowanego ujęcia czy kompozycji odpowiednio dobrać obiektyw aparatu. Ma on znaczenie przy uzyskiwaniu określonego efektu czy fotografowaniu wyjątkowych obiektów. Mrówki z detalami nie uchwycimy bez specjalnego obiektywu makro. I choć planując bycie wszechstronnym fotografem trzeba się wyposażyć w wiele różnorodnych rodzajów obiektywów, to zanim do tego w ogóle przystąpimy warto się z ich odmianami zapoznać, żeby wiedzieć, w jakiej sytuacji który z nich najlepiej wykorzystać.
Zasadniczo obiektywy dzielimy na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe.
Stałoogniskowe pozwalają na pewne regulowanie ustawień, otwarcia przysłony i sposobu patrzenia na fotografowany obiekt ale nie pozwalają na przybliżanie optycznie. Można to natomiast zrobić obiektywem zmiennoogniskowym, czyli z tak zwanym zoomem.
Rodzaje obiektywów stałoogniskowych
Obiektyw standardowy – jest to taki obiektyw, który pozwala na odwzorowanie świata fotografowanego w przybliżeniu w ten sposób w jaki widzi go oko ludzkie. Obiekty fotografowane i perspektywa na zdjęciu są więc bardzo zbliżone w proporcjach do tego, jak je widzimy (w odróżnieniu np. do makro, gdzie jesteśmy w stanie zobaczyć „twarz” mrówki J
Obiektywy standardowe charakteryzują się stosunkowo dużą jasnością.
Obiektyw makro – jest to obiektyw, który służy do robienia zdjęć w skali 1:1 lub z większym zbliżeniem ale nie powiększaniem fotografowanego obiektu. Oczywiście zdarzają się obiektywy zmiennoogniskowe, które również mają w gronie swoich opcji makro ale nie jest to tak dokładne jak przy zastosowaniu specjalnie przeznaczonego do tego obiektywu. Charakteryzuje się on zróżnicowanym poziomem jasności ale są to raczej obiektywy ciemniejsze. Można je również stosować przy fotografii portretowej dla uzyskania ciekawego efektu.
Obiektywy do portretów – mają znacznie dłuższe ogniskowe (85 – 135 mm) niż obiektywy standardowe (30 – 60mm). Są stosunkowo jasne. Mają specyficznie skonstruowaną optykę, która pozwala na wydobycie niuansów związanych z fotografowaniem twarzy. Potrzebny jest bowiem do tego specjalny „miękki” obiektyw, który tę miękkość również wydobędzie. Obiektywy portretowe potrafią to zrobić. Jest to bardzo ciekawe, zważywszy na to, że są to właśnie jasne obiektywy, które mają tendencję do „spłaszczania”.
Obiektywy typu rybie oko – to bardzo interesująca grupa obiektywów, która pozwala uzyskać niezwykle artystyczny wyraz wielu fotografii. To obiektywy o krótkiej ogniskowej ale dużym polu widzenia. Taki zestaw powoduje efekt „zakrzywienia”. Zakrzywienia przybierają postać kuli ale co ciekawe, pomiędzy stykającymi się liniami wszelkie kąty zostają zachowane. Zdjęcie wykonane tym obiektywem jest bardzo ciekawe i interesujące.
Teleobiektyw – jest to obiektyw o bardzo długiej ogniskowej, co pozwala fotografować obiekty nawet bardzo oddalone. Są to obiektywy bardzo jasne. Doskonale sprawdzają się w fotografii sportowej i przyrodniczej. Doskonałe do uchwycenia obiektu w jego naturalnej sytuacji, obiektu, który nawet nie spodziewa się tego, że jest obserwowany i fotografowany.
Obiektywy ze zmienną ogniskową
Kity – to są obiektywy zwykle dodawane w zestawie z aparatem fotograficznym (kit – zestaw). Ich parametry są zwykle bardzo uśrednione. Najkrótsza dostępna ogniskowa pozwala zrobić podstawowe, mało wymagające makro. Natomiast najdłuższa pozwala na wykonanie zdjęcia z oddali ale nie tak daleko jak w przypadku teleobiektywu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku zdjęć portretowych i standardowych a także w podróży, kiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć nadchodzących sytuacji i potrzeb.
Teleobiektywy reporterskie – są to bardzo interesujące, praktyczne i jakościowo wyjątkowe obiektywy, za które też trzeba odpowiednio zapłacić. Naturalnie, są lubiane nie tylko przez fotoreporterów ale również przez fanów fotografii. Dzięki zmiennej ogniskowej, dają dość duże pole manewru. Są bardzo użyteczne. Pozwalają na fotografowanie obiektów z wielu różnych odległości. Pozwalają na zrezygnowanie z noszenia przy sobie kilku obiektywów o stałej ogniskowej.
Superzoom – To obiektywy które odznaczają się niezwykłą praktycznością i uniwersalnością. Pozwalają na wykonywanie zdjęć z wielu różnorodnych odległości, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że ta uniwersalność w pewnym stopniu odbija się również na jakości. Mają bardzo poręczne gabaryty, co stanowi ich dodatkową zaletę. Zwykle są dodatkowo wyposażone w autofocus i stabilizację obrazu. Pozwalają na zastosowanie w wielu różnorodnych okolicznościach przyrody.
Widać zatem, że wiedza dotycząca obiektywów, ich działania i zastosowania może być bardzo pomocna przy wykonywaniu dobrego i wyróżniającego się zdjęcia. Trzeba wiedzieć jaki sprzęt najlepiej się sprawdza w różnych sytuacjach. Trzeba też wiedzieć, jak go najbardziej efektywnie wykorzystać. Oczywiście, podana wyżej informacja to wprowadzenie, pewna baza i podstawa. Warto natomiast swoją wiedzę pogłębiać i poszerzać. Warto też ćwiczyć pod okiem doświadczonego fotografa