Statyw

Statyw jest niezbędnym elementem wyposażenia fotografa, jeżeli rzeczywiście chcemy zająć się fotografią na poważnie. Nie chodzi tu oczywiście o zawodowe robienie zdjęć. Hobby również może być traktowane poważnie

Oczywiście trzeba wiedzieć, że statywy są różne i każdy z nich przeznaczony jest do wykonywania innego typu zdjęć. Jaki statyw wybrać jest zarówno kwestią wiedzy jak i doświadczenia. I o ile wiedzę można zdobyć samodzielnie to doświadczenie najlepiej zdobywa się na wspólnych plenerach, na warsztatach, gdzie fachowcy podpowiadają dlaczego należy zastosować takie a nie inne rozwiązanie.
Swoje poszukiwania należałoby zacząć od pytania; Do czego w ogóle statyw jest potrzebny? W jakich warunkach się go wykorzystuje i kiedy rzeczywiście może mieć znaczenie? Nie każdy fotograf, szczególnie ten na początku swojej drogi, potrzebuje statywu. Dobrze jest wyczuć sprzęt, aparat, zrozumieć w jaki sposób drżenie ręki, nawet minimalne, wpływa na zdjęcie. Prawdą jest bowiem, że na swoim dobrym zdjęciu niczego się nie nauczymy. Nauczymy się dopiero, gdy popełnimy błąd i postaramy się go naprawić. Początki fotografowania powinny więc być wykonywane bez statywu, żeby jego rolę i znaczenie też docenić, bo potem łatwiej go będzie użytkować.

Statywy są różne a ich różnorodność wynika przede wszystkim z fotografowanych kompozycji. Sama teoretyczna wiedza nie wyrobi w nas umiejętności szybkiego decydowania co i kiedy jest potrzebne. Do tego niezbędne są godziny plenerów.
Najprostszy z dostępnych statywów jest tak zwany stołowy. Przeznaczony jest do lekkich aparatów, idealny do kompaktów. Sprawdzi się podczas okazjonalnych i mniej wymagających fotografii. Nie ma też co liczyć na niego przy podróżach plenerowych, chyba, że do zastosowania przy zdjęciach plenerowych makro.
Statyw lekki jest idealny do fotografii reportażowej oraz w podróży. Jest w stanie utrzymać aparat nawet do 10 kg. Sprawdzi się w plenerze, na wycieczce krajoznawczej. Jest dość uniwersalny, ale do specjalistycznych, wymagających ujęć raczej się nie nada.
Statyw standardowy jest jeszcze bardziej uniwersalny, ale jest też cięższy. Przez to, że jest cięższy staje się równocześnie znacznie trwalszy i bardziej stabilny. Ma większą masę oraz większy udźwig.

Statywy niestandardowe doskonale sprawdzą się podczas ekstremalnych pomysłów. Można je w udziwniony sposób mocować do drzew, samochodów czy wielu innych powierzchni i miejsc. Gwarantują ciekawe ujęcia ale nie gwarantują z pewnością zdjęć udanych. W takich miejscach może się bowiem wszystko zdarzyć 
Warto również zapoznać się z częściami składowymi statywu żeby wiadomo było, jak można go wykorzystać. Nie chodzi tu jedynie o techniczne wskazówki rozkładania. Każdy statyw ma różne maksymalne i minimalne wysokości. Warto wiedzieć, że blokada nóżek wykonywana za pomocą pokrętła daje większą stabilność, niż na przykład zatrzask. Dobrze, żeby nóżki były wyposażone w specjalne stópki z kolcami. Kolce powinny być wysuwane. Na płaskiej powierzchni pozostawiamy stópki a w śniegu czy piasku wbijamy kolce i statyw jest stabilniejszy.

To oczywiście są najbardziej podstawowe, bazowe informacje, które powinno się wiedzieć na temat statywów. Zdecydowanie więcej można się dowiedzieć podczas ich praktycznego używania, najlepiej pod okiem doświadczonego fotografa w trakcie Kursu Anatomii Fotografii.